פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כך תתמודדו עם מצוקה כלכלית בלי להוציא שקל

   איך אפשר להתמודד עם קושי כלכלי מבלי להוציא כסף מהכיס? איך ניתן להתמודד עם אובדן של בן משפחה ולהתגבר על הקושי? זו הדרך. מסכת ברכות, דף יא

   כך תתמודדו עם מצוקה כלכלית בלי להוציא שקל
   צילום ועריכה: וואלה! NEWS

   יום בהיר אחד נקלע אדם למצוקה כלכלית קשה או מתמודד עם אובדן קשה של בן משפחה, חבר או מכר. הסיטואציה שנפלה עליו כרעם ביום בהיר גורמת לו לצער גדול וחוסר יכולת להמשיך בשגרת חייו. איך יוכל להיחלץ מהמצב? יש סגולה אחת שיכולה לעזור לו: לקרוא שמע ישראל. 

   הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית הסביר כי קריאת שלוש הפרשות המרכיבות את 'שמע ישראל', גורמת לאדם "יכולת להדליק את הניצוץ ולקבל משקפיים מעודכנות ולהסתכל על הקושי שעמו הוא מתמודד בצורה שונה ולקבל כוחות מחודשים". קריאת שמע ישראל היא אחת המצוות המרכזיות בחיי השגרה היהודיים.

   במסכת ברכות, דף יא נכתב: "אי משום טרדא, אפילו טבעה ספינתו בים, נמי". לפי התלמוד, גם אדם שספינתו טבעה בים, כל הרכוש שלו אבד והוא נותר בחיים, האם קיימת לו חובה לקרוא שמע ישראל? כן. "איך זה מסתדר?", תוהה הרב קובלסקי. "הרי באמירת שמע ישראל צריך שיהיה ריכוז וכוונה, צריך שיהיה סנכרון בין הראש, המוח והלב ואדם שספינתו טבעה אומר לעצמו 'איך אוכל להתרכז אם איבדתי כעת את כל רכושי?'". 

   תפילה ושירה במתחם שרונה – ביום שאחרי הפיגוע הקטלני (ראובן קסטרו)
   צריך שיהיה סנכרון בין הראש, המוח והלב. אמירת שמע ישראל (צילום:ראובן קסטרו)

   התשובה לכך, הסביר הרב קובלסקי, היא ש"קריאת שמע ישראל זה סוד האמונה. כשהוא אומר זאת בכוונה - הוא מעורר את מה שיש. אדם יוצא מהנקודות של חשש ופחד. הוא מתרומם מהקושי, מקבל כוחות לשים אותו בצד ולהמשיך קדימה". באותה מידה, הוסיף הרב, גם כשאדם מתמודד עם אובדן במשפחה. 

   "אדם מאמין שכל אחד קיבל פיקדון של כך או כך שנים בעולם הזה. בורא עולם נתן ובורא עולם לקח אבל כיוון שהוא נשאר בעולם, יש לו מקום להסתכל מחדש בשליחות שלו בעולם. בכך שהוא קורא קריאת שמע ישראל, הוא מדבר עם בורא עולם, מדבר עם מי שלקח את הנשמה אבל גם השאיר את הנשמה שלו". 

   לדברי הרב, "זה כוחות עצומים שקריאת שמע ישראל נותנת לאדם. זה מוציא ממנו את הרזרבות של האמונה, ופתאום הוא רואה שיש לו כלים להתמודד, להכיל דברים שהוא לא מבין למה הם קרו אבל הוא כן יודע באותו רגע שיש מנהיג לעולם. זה נותן לו כלים להתמודדות דרך המצווה וכך הוא יתרומם למקום גבוה יותר".

   ספינת התענוגות קוסטה קונקורדיה טבעה, ינואר 2012 (AP)
   אפילו ספינתו טובעת, חייב אדם במצוות קריאת שמע ישראל. אילוסטרציה (צילום: AP)

   הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יוכל להיות חלק ממאות אלפי בני אדם ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. בקטעי הוידאו היומיים תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

   את הרעיון ללימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי.

   לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.