האם יש מצווה לחבק עור של פרה?

תפילין, ספר תורה ומזוזה מכינים מעור של פרה. איך דבר כה חומרי הופך לקדוש עד מצב שיש עניין לחבק ולנשק אותו? מסכת ברכות, דף כג

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
צילום ועריכה: וואלה! NEWS

בתלמוד במסכת ברכות דף כ"ג נכתב כי "כי הוה נקיט תפילין לא יהיב לן אמר הואיל ושרונהו רבנן ננטרן". כשרבה בר בר חנה היה מחזיק את התפילין בידו, והיה מישהו מבקש ממנו להחזיק אותם עבורו, הוא לא היה מסכים ולקח אותם איתו תמיד. תפילין? זו שמירה. 

ממה מורכבות תפילין? הבתים של התפילין, הקלף של התפילין, הקלף של ספר תורה, הקלף של מזוזה, כולם מעור של פרה. איך מחבקים ספר תורה? בחיבוק הזה הרי מחבקים עור של פרה. הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי "מאותו הרגע שיש בתוכו אותיות שהן טהורות, אותיות שנכתבו על ידי מצווה של סופר ירא שמיים שהוא מכוון בכתיבה, אז הוא רואה כרגע את האלוקים. לפי הכוונה הזו, הוא קידש את החומר, והפך אותו למשהו גבוה רוחנית".

מחבקים ספר תורה. הקפות שניות בנחל שורק. אילוסטרציה (צילום: ראובן קסטרו)

הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. את הגמרא הדיגיטלית מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעותו, תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

את הרעיון על לימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי. המחזור האחרון של הדף היומי החל לפני ימים אחדים, והצטרפו אליו אלפי בני אדם שלא היו שותפים לו עד כה.

לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.

עוד בוואלה! NEWS

להתפלל נכון זו סגולה לישועה: מסכת ברכות, דף כג

לכתבה המלאה
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully