רוצה בריאות? פרנסה? תבקש לכולם, לא רק על עצמך

ההבדל בין אדם שמבקש לעצמו לבין אדם שמבקש לכולם הוא המפתח לתקשורת עם אלוקים. כשאדם מבקש לעצמו, בודקים אם בכלל מגיע לו

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
צילום ועריכה: וואלה! NEWS

בתלמוד במסכת ברכות, דף ל' נכתב בשמו של אביי, מגדולי האמוראים כי "לעולם לישתף איניש נפשיה בהדי צבורא", הכוונה, כך לפי גדולי המפרשים רבי שלמה יצחקי, הידוע בכינויו רש"י, כי אדם לא יתפלל תפילה קצרה בלשון יחיד אלא בלשון רבים שמתוך כך תפילתו נשמעת. התלמוד מביא באותו מקום גם דוגמה לפיה אדם צריך לומר "יהיה רצון מלפניך ה' אלהינו שתוליכנו לשלום וכ'ו", כלומר בלשון רבים ולא בלשון יחיד. 

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי "כשאדם בא לבקש מאלוקים לעצמו, בודקים אם מגיע לו. כשהוא מבקש בלשון רבים, כשיש לו יכולת לחשוב על עוד בני-אדם, הוא מעורר אצל בורא עולם אהבה". לדברי הרב קובלסקי, "אדם מקיים באותו רגע את המצווה של ואהבת לרעך כמוך. אתה רוצה להתפלל לרפואה? לפרנסה? תתפלל על כולם". 

הרב קובלסקי הוסיף כי "היכולת להסתכל על הכלל זה המפתח לתקשורת עם אלוקים. הדבר בא לידי ביטוי בתפילה כשאומרים בלשון רבים 'רפאנו', 'ברכנו'. התפילה היא על מיליונים. הכוחות שניתנים באותו רגע הן ברוחניות, ביכולת להסתכל על כלל עם ישראל, וכך אלוקים שומע ונענה לתפילה יותר".

תפילת רבים בכותל המערבי. אילוסטרציה (צילום: טלי מאייר )

הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. את הגמרא הדיגיטלית מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעותו, תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

את הרעיון על לימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי. המחזור האחרון של הדף היומי החל לפני ימים אחדים, והצטרפו אליו אלפי בני אדם שלא היו שותפים לו עד כה.

לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.

עוד בוואלה! NEWS

איך להתכונן לפגישה גורלית? מסכת ברכות, דף ל

לכתבה המלאה
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully