לעבוד רק שלוש שעות ביום ולהרוויח כמו יממה שלימה

"חסידים הראשונים" היו שוהים בבית הכנסת 9 שעות ביום, ובכל זאת, בזמן שנותר להם לצאת לעבוד לפרנסתם, הם היו מרוויחים כאילו עבדו הרבה יותר, איך זה אפשרי?

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
צילום ועריכה: וואלה! NEWS

בתלמוד, מסכת ברכות דף לב, נכתב כי "חסידים הראשונים היו שוהין שעה אחת, ומתפללין שעה אחת, וחוזרין ושוהין שעה אחת". המשמעות היא שהם היו שוהים בבית הכנסת שעה אחת קודם התפילה, שעה אחת מתפללים ושעה שלישית שוהים בבית הכנסת אחרי התפילה. מנסה הגמרא להבין במקום, אם הם שוהים תשע שעות ביום בבית הכנסת, זאת מכיוון שמתפללים ביום שלוש תפילות, "תורתן היאך משתמרת ומלאכתן האיך נעשית? - מתי הם לומדים תורה ומתי הם עובדים לפרנסתם?

והתשובה היא, לפי התלמוד, שיש להם עזרה מיוחדת מאלוקים שמה שהם למדו בצעירותם לא משתכח מהם גם אם לא חזרו ושיננו את הלימוד פעם נוספת וגם אם הם עובדים לפרנסתם מעט כסף, בפועל החסידים היו מרוויחים הרבה כמו אם היו עובדים זמן רב.

החסידים היו מתפללים בבית הכנסת שלוש שעות. אילוסטרציה (צילום: ראובן קסטרו)

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית הסביר כי המושג "מלאכתם מתברכת" היא כזו שאדם יכול לעבוד שלוש או ארבע שעות אבל הוא ירוויח מהן כמו אם היה עובד לפחות עשר שעות או יותר. "כשאדם מקדיש שעה אחת לפני התפילה, שעה אחת לתפילה ועוד שעה לאחריה, הוא מרומם את הנפש לכזו דרגה שהוא מזקק אותה עד לכך שנותנים לו ברכה משמיים לדעת לאיזה עסקים להיכנס ומאיזה לברוח". 

לדברי הרב, "החסידים הראשונים קיבלו ברכה כך שבעבודה הקצרה שנותרה להם, היא תהיה מקסימום. הסוד של השפע הוא לא שעות של העבודה אלא איכות העבודה, ואיכות העבודה נקבעת לפי איך היעדים שלי ואיך אני מנהל את הזמן שלי בצורה נכונה, גם בתפילה וגם בלימוד תורה". 

התורה לא נשתכחת מהם. לומדים תורה. אילוסטרציה (צילום: בחדרי חרדים, יצחק ליוש)

הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. את הגמרא הדיגיטלית מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעותו, תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

את הרעיון על לימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי. המחזור האחרון של הדף היומי החל לפני ימים אחדים, והצטרפו אליו אלפי בני אדם שלא היו שותפים לו עד כה.

לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.

עוד בוואלה! NEWS

הסגולה להוריד דמעות: מסכת ברכות, דף לב

לכתבה המלאה
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully