וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אתה אורח בארוחה של אלוקים": למה ברכה משחררת לחץ?

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית

10.2.2020 / 9:50

חכמים קבעו כי אדם צריך לברך ברכה לפני שהוא אוכל. למה דווקא כשהוא בתוך עולם הכי חומרי שיש, אז הוא צריך להזכר שיש אלוקים?

צילום ועריכה: וואלה! NEWS

בתלמוד, במסכת ברכות, הפרק השישי קרוי "כיצד מברכין", וניתן ללמוד מהדברים הכתובים בו את הכוח של ברכה. חכמים קבעו כי לפני שאדם אוכל, הוא צריך לומר ברכה על מנת להודות לאלוקים על האוכל. הארוחה, זה אחד מהרגעים שבו אדם נמצא בתוך עולם גשמי, והברכה נותנת לו רגע של מנוחה, רגע של רוחניות בתוך העולם הזה.
 
הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי הברכה מזכירה לאדם ש"הוא אורח בארוחה של בורא עולם. באמצעות הברכה, הסועד מקבל תזכורת שהוא אומנם כעת ספוג בחומר ובגשמיות אבל אסור לו להילחץ. הוא צריך לשחרר את הלחץ מכך כי בורא עולם נתן את הכוח של הברכה הברכה דווקא בזמן הזה, בזמן שהוא סועד, על מנת שהוא יראה ויזכור באותו רגע שיש מישהו למעלה שמנהל את העולם".

הרב הוסיף כי "זה ממש כאילו הוא הוריד את בורא עולם לארוחה שאותה הוא אוכל ולמרות שהסועד בתוך הארוחה, בתוך הגשמיות, הוא זוכר שיש למעלה בורא לעולם". בנוסף לכך, הוסיף הרב, כי לפי הזוהר, "כשאדם אומר ברכה לפני האוכל או בכל הזדמנות אחרת, יש מקהלה למעלה בשמיים שאומרת 'הנה, הוא שלח מתנה'. זה מביא תגובה של אש אהבה".

צ'ולנט בחמישי בלילה. בועז בן ארי - חרדים 10, מערכת וואלה! NEWS
אוכלים במסעדה בשכונת בית ישראל בירושלים. אילוסטרציה/מערכת וואלה! NEWS, בועז בן ארי - חרדים 10

הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. את הגמרא הדיגיטלית מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעותו, תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

את הרעיון על לימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי. המחזור האחרון של הדף היומי החל לפני ימים אחדים, והצטרפו אליו אלפי בני אדם שלא היו שותפים לו עד כה.

לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully