וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חמסה, חמסה, חמסה: שמעתם על הסגולה לביטול עין הרע?

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית

27.2.2020 / 7:45

מדובר באחת התופעות המסתוריות שמרתיעות בני אדם, ולפי הגמרא יש דרך להתמודד איתה. רוצים לדעת איך לבטל עין הרע? זה פשוט וקל

צילום ועריכה: וואלה! NEWS

עין הרע. יש דרך לבטל אותה? זה מושג מציאותי? במסכת ברכות, דף נה, מובא סיפור בשם אמורא שטען כי אדם שנכנס למקום וחושש מעין הרע, יש לו דרך להתמודד עם החשש: יאחז את האגודל הימני ביד שמאל, ואת האגודל השמאלי ביד ימין, ויאמר כך: 'אני פלוני בן פלוני מזרעיו של יוסף אני בא, שלא שלטה בו עין הרע'. 

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, תוהה "אם אותו אדם לא צאצא של יוסף, מה העניין לומר שהוא כן?", ועל כך הוא הסביר: "הכוח של עין הרע בא כתוצאה מאדם שמחפש להבליט עצמו, שידברו עליו, רוצה להיות במרכז העניינים. לעומת זאת, יוסף הצדיק שקיבל את ההזדמנות להיות מנהיג, הצטנע מאד ולא ייחס את הכוחות לעצמו אלא לבורא עולם. כשחוששים מעין הרע, צריך להגיד 'אני מזרעו של יוסף' כדי לזכור שכשאדם מייחס הכל לאלוקים, אוטומטית אתה מוגן, שמור מפני עין הרע ואי אפשר לקטרג עליך".

מחזיקות ידיים. ShutterStock
אגודל הימני ביד שמאל, והאגודל השמאלי ביד ימין/ShutterStock

הגמרא הדיגיטלית הוא מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. התלמוד הבבלי בגרסתו הנפוצה ביותר כולל 2,711 דפים. את הגמרא הדיגיטלית מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעותו, תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא.

את הרעיון על לימוד יומי סדיר הגה הרב מאיר שפירא אי שם בשנת 1923. לרב שפירא הייתה מטרה מרכזית אחת: לעודד את כל שכבות הציבור לקבוע עתים ללימוד תורה וליצור מכנה משותף בין כל הלומדים, בלי קשר למעמד, מקצוע או ארץ מוצא. היום, 96 שנים אחרי שהיוזמה יצאה לדרך, שותפים לה מאות אלפי יהודים ברחבי הארץ והעולם שלומדים יחד במחזור לימוד קבוע שנמשך שבע שנים וחצי. המחזור האחרון של הדף היומי החל לפני ימים אחדים, והצטרפו אליו אלפי בני אדם שלא היו שותפים לו עד כה.

לאתר הגמרא הדיגיטלית: לחצו כאן.

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully