אפשר להימנע מראש מקורונה, ולא באמצעות תרופה

מומחים בכל העולם מנסים לאתר את התרופה שתחסל את נגיף הקורונה, אבל בתלמוד יש דרך שבאמצעותה אפשר להימנע מהנגיף, ואין לכך שום קשר לרפואה

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
צילום ועריכה: וואלה! NEWS

בגמרא, מסכת שבת, דף ל"ב, נכתב: "אמר רב יצחק בריה (בנו) של רב יהודה: לעולם יבקש אדם רחמים שלא יחלה, שאם יחלה - אומרים לו: הבא זכות והפטר". המשמעות היא שכל אדם צריך לבקש מאלוקים שהוא לא יהיה חולה. למה? כי אם יחלה, הוא זקוק לזכויות כדי להבריא. כמו אדם בבית המשפט שנדרש להביא ראיות על מנת להינצל מגזר דין. כל עוד הוא לא זומן למשפט הוא לא זקוק לראיות. 

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש פרויקט הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי קיימים שלושה מצבים לכל אדם בעולם, והראשון הוא רפואה מונעת. לדבריו, "אדם שהנשמה שלו מחוברת לבורא עולם, מתפלל כל יום להישאר בריא, רואה את הבריאות שלו לא כדבר מובן מאליו אלא כדבר שצריך להודות עליו, הוא נותן חיים לקשר שלו עם בורא עולם, זה נותן לו את המשקפיים הנכונות לחיים, והוא מונע חולי". 

מצב נוסף, הסביר הרב קובלסקי, הוא "תקלה זמנית". לדבריו, "מי שחולה, הגמרא אומרת עליו שהוא דומה לאדם שהעלו אותו לגרדום לעונש מוות. אם יש לו פרקליטים מובילים, הוא יזוכה מעונשו, ואם לא, אז הוא יוצא להורג. מי הם פרקליטיו של אדם חולה? תשובה ומעשים טובים. לפעמים זכות אחת בכוחה להכריע חובות רבים". 

רפואה מונעת. שוטרים ממוגנים בעת פעילות בימי הקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אבל לכאורה נדרש הסבר, מדוע אדם שחלה, כבר עליו להרגיש כאילו נדון למוות בבית המשפט? מה רוצים ממנו? "הרב דסלר הסביר", הוסיף הרב קובלסקי, "אם משמיים הכניסו אדם למצב סכנה, זה לא במקרה. רוצים לאותת לו משמיים שהוא צריך לשפר את המצב הרוחני שלו, ובכך הוא עוצר את התקלה הבאה".


המצב השלישי של אדם הוא שאין לאדם תקנה. "הוא לא רואה את התמונה, הוא לא מבין את הסיטואציה. נלחם רק על גופו החולה אבל לא מאפשר לנפש לקבל את המזון שלה, והוא יכול להגיע לסיכון גבוה בהרבה".

קטע הוידאו היומי הוא חלק מפרויקט יומי של הגמרא הדיגיטלית, מיזם ראשון מסוגו בהובלת הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים ברחבי הארץ והעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. את הקטע מגיש הרב קובלסקי, ובאמצעות האתר, דף הפייסבוק והפודקאסט תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא. הפרויקט ללא עלות למשתתפיו.

עוד בוואלה! NEWS

הפרשת חלה מביאה ברכה לתוך הבית: מסכת שבת, דף לב

לכתבה המלאה
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully