וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסגולה להגשמת כל החלומות שלכם: סלק, דגים וראש שום

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית

2.7.2020 / 7:53

תכינו לקראת שבת תבשיל תבשיל סלק, דגים גדולים וראשי שום, ותוכלו לממש את כל המשאלות שלכם. איך זה עובד? פשוט ממה שחשבתם

צילום ועריכה: וואלה! NEWS

לפי רבי יהודה בשם רב, כל מי שמענג את השבת, זוכה שנותנים לו "כל משאלות לבו" שנאמר "והתענג על ה' וייתן לך משאלות לבך".. "וקראת לשבת ענג". איך מענגים את השבת? האם צריך לקרוא את ספר הזוהר? להדליק 100 נרות בערב שבת? אומרת הגמרא: בתבשיל של סלק, בדגים גדולים ובראשים של שום. הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, תהה איך ייתכן? בשבת אנחנו מושפעים מרוחניות, ברכה, קרבה לאלוקים, סלק, שום ודגים גדולים זה העונג?

הרב מסביר בשמו של הבעל שם טוב את ההיגיון מאחורי דברי התלמוד. "ראיתם פעם הורים מחתנים את הבן או את הבת שלהם? כשנכנסים לאולם האירועים, מיד מזהים אותם. הם האנשים הכי שמחים בעולם. ואז אתה מוריד את העיניים מהם, ורואה שולחנות ערוכים בבשרים, בסלטים וביינות, ואתה תוהה - כך מבטאים את השמחה הגדולה הזו? כן.

לא הגענו לעולם הזה כמלאים אלא כבני אדם. וחוש הטעם והתיאבון לאוכל הוא זה שמתחיל לנו את השמחה. לאחר שאדם אוכל, שותה, הוא רגוע, נינוח - הלב שלו מתחיל לשמוח". לפי הבעל שם טוב, יש כאן עומק נוסף. הגוף והנשמה שלנו נמצאים יחד כל החיים. מגיעה שבת קודש - הנשמה כל כך רוצה לשמוח, יש אור גדול בכל העולם. לכן, נותנים לגוף דגים גדולים, תבשיל סלק וראשי שום - כדי שגם הנשמה וגם הגוף ישמחו יחד.

ארוחת חג. ShutterStock
שולחן שבת./ShutterStock

רוצים ללמוד עוד נושאים על פי הגמרא? זו ההזדמנות שלכם להצטרף למיזם הגמרא הדיגיטלית. מדובר בפרויקט במסגרתו תצפו בקטע וידאו יומי שמבוסס על הדף היומי אותו מגיש הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי. במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים בארץ ובעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר.

המסר מבוסס על הדף היומי מסכת שבת, דף קיח - הקטע המלא באתר הגמרא הדיגיטלית. בקטע תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא. הפרויקט ללא עלות למשתתפיו.

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully