וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המינוס הורג אתכם? שמרו על פירורי אוכל, זה יכול לעזור

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית

27.7.2020 / 20:16

המינוס בבנק בתקופת קורונה הורג אתכם? אתם לא יודעים איך לכסות אותו? הנה סגולה שיכולה אולי לעזור לכם. לנסות אף פעם לא יזיק

נגזרת שבת דף קמג/צילום ועריכה: וואלה! NEWS

הגמרא במסכת שבת, דף קמ"ג, מביאה דברים בשם רבי יוחנן, מגדולי האמוראים, שטען כי "פירורין שאין בהן כזית אסור לאבדן ביד". אם יש לאדם פירורים של לחם בכמות קטנה מאד, אסור לגרום להם נזק, למעוך או לזרוק אותם לפח. מדוע צריך לכבד את הפירורים? טבע האדם לאהוב אוכל אבל אם נראה אדם שמתנהג ברגש לאוכל שלו, נחשוב שהוא משוגע. אז איך אפשר לכבד אוכל? 

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, אמר כי השאלה הזו מתחזקת לאור דברי רבי יוסף קארו, מגדולי הפוסקים שחיבר את "השולחן ערוך" שקבע כי אין איסור הלכתי להשחית את הפירורים אך לדבריו מי שעושה זאת מסתכן בעניות. מה זה קשור לענייני כלכלה? למצב שלנו בבנק? מי ששומר פירורים נהיה עשיר ומי שזורק אותם נהיה עני?

הסביר הרב קובלסקי כי אנחנו בעולם הזה "מקבלים מתנות מאלוקים", והשאלה היא איך אנחנו מתנהגים עם המתנות האלה. "אם יש לנו הכרת הטוב לאלוקים על כך שהוא נותן לנו אוכל, ואנחנו שומרים על הפירורים - אנחנו זוכים חזרה לשפע ועשירות. מי שרוצה להמשיך לקבל מתנות, צריך להודות על כך. השמירה על כבודו של האוכל - הוא חלק מהכרת הטוב. 

מאפיה. ShutterStock
לכבד פירורי לחם. אילוסטרציה/ShutterStock

לדברי הרב, "זה לא אומר שאדם צריך לחפש פירורי אוכל בביתו אבל אם יש כאלו על השולחן, אוספים אותם, שמים בשקית וככה זורקים לפח. לא מועכים או משליכים אותם בזלזול". וכך כבוד שנותנים לפירורי אוכל, יכול לעורר למעלה בשמיים השפעה, ולהפוך אדם לבעל שפע גדול ופרנסה גדולה".

רוצים ללמוד עוד נושאים על פי הגמרא? זו ההזדמנות שלכם להצטרף למיזם הגמרא הדיגיטלית. מדובר בפרויקט במסגרתו תצפו בקטע וידאו יומי שמבוסס על הדף היומי אותו מגיש הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי. במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים בארץ ובעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר.

הקטע מבוסס על הוידאו היומי המלא במסכת שבת דף קמג המתפרסם גם באתר הגמרא הדיגיטלית. בקטע תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא. הפרויקט ללא עלות למשתתפיו.

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית, בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully