מחקרים הוכיחו שזה טוב ללב, אבל יש עוד סיבה למה צריך להניח תפילין

יצאתם לחופשה ושכחתם בבית את התפילין? אתם בסביבה שיסתכלו עליכם מוזר אם תניחו אותן, מה תעשו? כשתגלו למה חשוב להניח, תוכלו גם לענות לעצמכם

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
מסכת עירובין דף עא (צילום ועריכה: וואלה! NEWS)

החלטת להניח תפילין כל בוקר? החלטה אדירה אבל האם לא יהיו לך קשיים לעמוד בה? בוודאי שיהיו. למשל, תטוס לחו"ל לחופשה, תשכח את התפילין בבית, ואז כדי לעמוד בהחלטה שקיבלת על עצמך, תצטרך לרוץ מחדר לחדר במלון, לברר למי יש זוג תפילין כדי להשתמש בהן ואולי גם לחפש איזה בית חב"ד קרוב אליך. במקרה אחר, אתה יכול למצוא את עצמך בסביבת אנשים שלא תחוש בנוח להניח את התפילין על ידם או מציאות שבה תשכח.

חוקרים באוניברסיטת סינסנטי הגיעו בעבר למסקנה כי עצירת זרימת הדם מרגילה את הגוף לכאב ומפחיתה מולקולות מסוכנות. בקרב מניחי התפילין נרשמה השפעה חיובית שניתנת למדידה על זרימת הדם שלהם. אבל למה חשוב להניח תפילין, ויותר מכך, איך עומדים בהחלטה כזו?  

הגישה היא זו שיכולה לעזור פה. אם אדם תוהה: למה לא להניח תפילין כי הרי כבר יותר מ-3,000 שנה העם היהודי מניח תפילין, מה זה יזיק לי? אז ההתייחסות להנחת תפילין תהיה בונוס נחמד, שכך גם הוא יתאמץ לעמוד מאחורי ההחלטה שהוא קיבל. לא בכל מחיר. אבל במידה והגישה של אדם תהיה כזו שלא יעלה על הדעת שהוא לא יניח תפילין כי כך עשו הסבים שלו בכל הדורות, ובזכות מסירות הנפש שלהם, אנחנו חיים היום כיהודים, התפילין זה חמצן, אז מי יוותר על החמצן?

לטוס לחו"ל, ולרוץ לחפש תפילין (צילום: ShutterStock)

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי "כך זה בכל נושא בחיים. בזוגיות, בחינוך ילדים, ובעסקים. ככל שהגישה והיחס שלנו לנושאים האלה יהיו ברצינות, כך גם לא נוותר עליהם בקלות.זו הדרך שאנחנו יכולים לדרבן אחרים וגם את עצמנו להיות חדורי מטרה, עם שאיפה חזקה להצליח".

הגמרא במסכת עירובין, דף ע"א, מבררת איך מספר משפחות שגרות כל אחד בבית נפרד נחשבות כמשפחה אחת שגרה בבית אחד מבחינה הלכתית? כל משפחה מביאה לחם ושמה באחד הבתים. דווקא לחם, אבל יין? אומרת הגמרא שלא יעזור. הסיבה היא כי הלחם הוא צורך חיוני. לעומת זאת, יין הוא דבר משמח ונחמד אך לא חיוני, ולכן פחות מרגישים שייכים למקום הזה.

זאת אומרת, כשרוצים להתחבר רגשית לדבר מסוים ולהרגיש מחויבים אליו, צריכים לקשור אותו במחשבות לדבר חיוני, לדמיין אותו כמשהו שחייבים, ולא רק כמשהו נחמד.

הגישה היא זו שתכריע אותך. הנחת תפילין. (צילום: ShutterStock)

רוצים ללמוד עוד נושאים על פי הגמרא? זו ההזדמנות שלכם להצטרף למיזם הגמרא הדיגיטלית. מדובר בפרויקט במסגרתו תצפו בקטע וידאו יומי שמבוסס על הדף היומי אותו מגיש הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי. במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממאות אלפים בארץ ובעולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר.

הקטע על סולם ההצלחה בחיים מבוסס על הדף היומי במסכת עירובין, דף עא, והוא מתפרסם במלואו גם באתר הגמרא הדיגיטלית. בקטע תפגשו מידי יום בנקודות משמעותיות ומרתקות הקשורות בחיי היום, זאת על בסיס הלימוד היומי של הגמרא. הפרויקט ללא עלות למשתתפיו.

עוד בוואלה! NEWS

למה חשוב לצלם תמונה משפחתית יפה?

לכתבה המלאה
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully