שיעור תורה או מסיבה, מה מושך יותר? התשובה תפתיע גם אתכם

בילוי חברתי או שיעור תורה? התשובה לשאלה הזו מלמדת על השפעות חברתיות, והדרך לאזן ביניהם

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
09/12/2020
מסכת פסחים דף יז (צילום ועריכה: וואלה! NEWS)

בני אנוש חיים בחברה, מושפעים ממנה וגם משפיעים עליה. איך מאזנים בין שני כיווני ההשפעה האלה, בצורה הטובה ביותר? התלמוד במסכת פסחים דף יז מספרת על בוחן שעשה הנביא חגי לכהנים בבית המקדש, בתחילת תקופת בית שני, במהלכו שאל אותם שתי שאלות. 

הראשונה, אדם שמחזיק בכנף בגדו חתיכה של בשר קודש של קרבן ונוגע איתה במאכלים רגילים - האם גם הם יתקדשו ויהיו כמוה? תשובתם של הכוהנים היתה: לא. אי אפשר להעביר כך קדושה למאכלים אחרים. השאלה השנייה: אדם טמא שנוגע באותם מאכלים, האם הם ייטמאו? התשובה של הכהנים הייתה: כן.

מה לומדים מכך? קל יותר להעביר טומאה מלהעביר קדושה. טומאה שנוגעת במאכלים, משפיעה עליהם ומטמאת אותם, ואילו בשר קודש שנוגע בהם, לא מקדש אותם. הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית, הסביר כי זו נקודה משמעותית עבור היחסים שלנו עם החברה. צריך לדעת שקל יותר להעביר השפעות שליליות, מאשר חיוביות. הרי מה מושך יותר אנשים - להקשיב לשיעור תורה, או לראות איזה סרט עם בדיחות או להשתתף במסיבה? 

צריך להתמקד יותר בהשפעות חיוביות. ילדים לומדים תורה(צילום: ראובן קסטרו)

איזה אדם הוא יותר פופולרי - מי שמעודד אנשים לשפר את ההתנהגות ולעבוד על המידות, או מי שמזמין אותם למסיבות ולעשות שטויות? קל יותר לרדת מאשר לעלות. כך פועל כוח המשיכה. ולכן קל יותר להימשך למטה אחרי השפעה שלילית, מאשר  להתרומם למעלה בעקבות השפעה חיובית.

כאשר מבינים את זה, מבינים כמה חשוב להיזהר מפני חברה שלילית. אף אחד לא יכול להגיד שהיא לא תשפיע עליו. גם עבורנו ובמיוחד עבור ילדינו, חשוב לגדול בחברה חיובית, ערכית, מוסרית, ולא בחברה שתגרום לנו להתדרדר ולאמץ את צורות ההתנהגות, הדיבור והחשיבה שלה. ואם אנחנו כבר נמצאים בסביבה כזו - להיזהר מאד, להיות מודעים לכוח שלה להשפיע עלינו ולהתנגד אליו.

מצד שני, גם השפעה חיובית היא אפשרית - אפילו אם היא יותר קשה. הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני השפעה שלילית, היא להקרין החוצה השפעה חיובית. מי שפועל כל הזמן כדי להפוך את הסביבה שלו לטובה וערכית יותר, מפיץ לימוד תורה, מלמד את האחרים דברים חשובים, מהווה עבורם דוגמא אישית - אדם כזה הוא כל כך שקוע בהשפעה טובה, שזו הרעה לא יכולה לחדור לתוכו.

הדרך להתגונן מפני השפעות שליליות, אם כן, היא להעצים את החיובי, להיות בעצמנו משפיעים של טוב, של קדושה ורוחניות, וכך נזכה לשנות את החברה ולא להשתנות על ידיה.

הרב חיים דוד קובלסקי, מגיש הגמרא הדיגיטלית(צילום: צילום מסך, וואלה! NEWS)

קטע הוידאו היומי שמבוסס על הדף היומי במסכת פסחים הוא חלק מפרויקט יומי המכונה "הגמרא הדיגיטלית", מיזם בהובלת הרב קובלסקי, מייסד וראש ארגון מאורות הדף היומי, במסגרתו, כל אדם יכול להיות חלק ממעגל של מאות אלפים ברחבי העולם שמקפידים על לימוד סדיר של דף גמרא אחד ביום, זאת באמצעות צפייה בקטע וידאו יומי קצר. רוצים להצטרף? כנסו לאתר.

עוד בוואלה!

הסוד שבאמצעותו אפשר לשנות הכל בחיים

בשיתוף הגמרא הדיגיטלית
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully